Bydgoskie Miejsca Pamięci

Bydgoskie Miejsca Pamięci – zaduma i refleksja

Uczniowie klasy 6b odwiedzili pomnik i głaz z tablicą poległych i pomordowanych nauczycieli przy ulicy Artyleryjskiej. W październiku i listopadzie 1939 roku na terenie obozu dla internowanych Polaków w koszarach 15 Wlkp. Pułku Artylerii Lekkiej przy ulicy Gdańskiej mordowano i katowano bydgoskich nauczycieli. Na tablicach znajduje się 116 nazwisk. Uczniowie uprzątnęli liście i zapalili znicze.
Na pobliskim Cmentarzu Nowofarnym znajdują się kwatery żołnierzy wojska polskiego poległych w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Miejsce to także odwiedziliśmy; zapaliliśmy znicze i chwilę zadumaliśmy się nad odwagą i poświęceniem.