Harmonogram obchodów Roku Ireny Sendlerowej

Obchody Roku Ireny Sendlerowej

w Szkole Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy

Szkoła Podstawowa nr 58 w Bydgoszczy w 2015 roku otrzymała imię Ireny Sendlerowej. Chcąc uświetnić obchody roku naszej Patronki, podejmujemy różnorodne działania:

1. 8 grudnia 2017 r. uczniowie klas VII wyjechali do Warszawy, gdzie spotkali się w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka z córką Ireny Sendlerowej – panią Janiną Zgrzembską oraz odwiedzili grób Patronki, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze (grudzień 2017 r.).
  2. Realizujemy projekt edukacyjny „Irena Sendlerowa – o tym, dlaczego warto być dobrym oraz jaką cenę czasami za dobro trzeba zapłacić” (styczeń – maj 2018 r.).
  3. W szkole prowadzone jest Koło Patrona (cały rok).
  4. Wspólnie przygotowujemy i prezentujemy przedstawienia, wystawy, gazetki, plakaty (cały rok).
  5. Włączyliśmy się w działania Bydgoskiego Projektu Miejskiego „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”(cały rok).
  6. Organizujemy konkursy wiedzy (cały rok).
  7. Prowadzimy zajęcia i prace projektowe związane z życiem oraz działalnością Ireny Sendlerowej (cały rok).
  8. Odbywają się lekcje tolerancji - godziny wychowawcze na temat wartości (cały rok).
  9. Nauczyciele głośno czytają uczniom fragmenty biografii Patronki (cały rok).
  10. Nawiązujemy kontakt i współpracę z innymi szkołami noszącymi imię Ireny Sendlerowej (cały rok).
  11. 18 maja 2018 r. nasza placówka zorganizuje Regionalny Zjazd Szkół Sendlerowskich, podczas którego odbędzie się debata „Jak dziś służyć drugiemu człowiekowi? Jak dziś naśladować naszą Patronkę?” (18 maja 2018 r.).
  12. Nasza szkoła jest również organizatorem międzyszkolnych konkursów:
    • „Wojna widziana oczami dziecka” – konkurs literacki (marzec – maj 2018 r.),
    • „Być jak Irena Sendlerowa” - konkurs plastyczny (marzec – maj 2018 r.),
    • „Pamiętam, podziwiam i naśladuję…” - konkurs literacki - wiersz o Irenie Sendlerowej (marzec – maj 2018 r.).

Rok Ireny Sendlerowej to nasze wielkie święto! Społeczność szkolna bierze udział w obchodach roku swojej Patronki, poznaje Jej działalność, stara się Ją naśladować, angażuje się w wolontariat i pomaga innym. To nasze wspólne zadanie!
Pamiętamy bowiem słowa Ireny Sendlerowej skierowane do młodych: "Jesteście przyszłością świata! Zróbcie coś, aby stał się lepszy. bez wojen, śmierci niewinnych. Szerzcie dobro. Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was".