Wieś 2b

O tym jak 2B postanowiła sprawdzić jak to dawniej na wsi bywało

Czary mary, diabeł stary... nie, 2B nie przeniosła się w czasie, odwiedziła we wrześniu chatę zwaną Domem Chleba w Dąbrowie Chełmińskiej. Tam na podwórku prym wiedzie Kogut Teodor i pięknie wraz z gospodarzami gości wita. Pije się tam wodę czerpaną ze studni, od progu pachnie chlebem i mówi się „gość w dom, Bóg w dom".
W tej chacie dzieci wyrobiły ciasto na bułeczki, uprały na tarce galoty, pogoniły szczęśliwe kurki, poznały co to wychodek, nosiły wodę w wiadrach na szundrach. Poznały różne gatunki zbóż, dowiedziały się co to niecka i do czego służy, jak powstaje masło i że żelazko dawniej miało duszę. Gospodyni snuła opowieści o dawnych zwyczajach, opowiedziała dzieciom bajkę o kotku i kogutku, a one słuchały jak zaczarowane. Na koniec, jak to w dobrych domostwach bywa, gospodarze zaprosili wszystkich na podobiadek z chlebem, masłem i musem jabłkowym. Dzieci posmakowały też mleka prosto od krowy. Oj długo jeszcze w drodze powrotnej brzmiała piosenka „wio koniku, a jak się postarasz, na kolację zajedziemy zaraz..." .